Koupit byt nebo bydlet v pronájmu?

Každý den se rozhodujeme, jak naložit s vydělanými penězi. Nájem, benzín, oblečení a jiné každodenní výdaje bereme jako nutné zlo a přemýšlíme nad tím, zda v Lidlu je mléko nebo pivo v akci, abychom ušetřili 50 korun. Ale rozhodnutí, které nás ovlivňuje na celý život nebo desítky let, často uděláme během krátké doby a přitom stojí statisíce nebo miliony korun. Je lepší bydlet v nájmu nebo ve vlastním?

Pronájem – bydlet chceme celý život v hezkém bytě nebo domě. Trávíme tím velkou část života a bydlení spotřebovává velkou část našich příjmů. Proto je rozhodnutí o bydlení důležité. Pokud jsme se nenarodili se stříbrnou lžičkou v puse, tak náš start do života v dospělosti provází bydlení s rodiči nebo bydlení v nájmu. Má to svoje výhody, které na západ od nás využívá většina populace. Počáteční investice. Běžný člověk nenosí v kapse pár miliónů na to, aby vysázel celou část za byt v hotovosti. Nájemní bydlení nabízí výhodu, většinou stačí 2 nájmy předem a můžeme se stěhovat. Nemáme povinnosti s placením daní, opravami domu nebo bytu, netrápí nás krize na trhu nemovitostí. Jestli přijde vichřice, která odnese střechu, sbalíme si svoje oblečení a za týden můžeme bydlet o ulici dále. Dalo by se říci, žádné starosti. Nájemník nemá nad sebou hrozbu několikamiliónové hypotéky s vidinou na další deítky let. Stejně tak, když nájemník z Ostravy najde svou životní lásku nebo pracovní místo v Praze, skoro jediné co řeší je, zda pojede pendolinem nebo Leo expresem. Nehledě na to, že slušný nájemník je terno každého pronajímatele, tak si může občas i „vyskakovat“. Na opačné straně stojí pronajímatel, ale o tom někdy příště.

Vlastní bydlení – česká populace je tímto velmi odlišná od zemí na západ od nás. Možná si neseme z minulosti touhu něco vlastnit, rozhodovat o svém životě bez toho, aby nám někdo koukal pod ruce. Také proto jsme byli před rokem 1989 chalupářskou velmocí. Ať je nám 20 nebo 50, velmi často chceme mít to svoje. Bydlení ve vlastním má nesporné výhody, které pochopitelně leží na opačné linii proti bydlení v nájmu. Bydlení ve vlastním je pro mě osobně jeden z pilířů důchodového pojištění. Pokud budu 20 let splácet hypotéku a těsně před důchodem budu majitelem nemovitosti, mám finanční rezervu na to, abych si užíval slunné dny na terase bez nájmu nebo bydlení ve kterém jsem strávil 20 let života mohu prodat a za utržené peníze mohu platit nájem v bytě a investovat do cestování nebo jiných zálib. Pokud chci ve svém bytě růžové obklady místo zelených, je to moje volba a udělám si to tak, jak můj vnitřní architekt žádá. Vím, že mě ráno nečeká překvapení kvůli tomu, že majitel přenechal nemovitost svému dítěti, které nechce mít starost s bydlením a nájemníkem, byt chce prodat a koupit si nové auto. Majitel jsem já.

Vyplatí se tedy vlastní bydlení nebo bydlení v nájmu? Je to velmi individuální. Důležité je, nakolik máme touhu vlastnit a mít starosti s vlastnictvím. Ale neméně důležité je, jaké máme finanční znalosti. Znám mnoho lidí, které nájemní bydlení stálo hromadu peněz než zjistili, že chtějí bydlet ve svém. Ale znám i případy, kdy lidé přecenili svoje finanční znalosti a po letech trápení byli rádi, že skončili po vyplacení hypotéky s dluhy jen několik set tisíc.

Až budete kupovat prací prášek v akci, abyste ušetřili skvělých 15%, zkuste se zamyslet i nad tím, jestli vám druhým koncem nepouští žilou bydlení v nájmu nebo ve vlastním.

Zaujal vás článek? Sdílejte ho s přáteli